O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Piątek, 22 Styczeń 2021 r. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wywiady

TORI AMOS - wywiad z artystką, sierpień 2002r. STRONA: 1

- Witaj Tori! Ja się masz? Słyszałem, że wczoraj twoja córka szła do po raz pierwszy do przedszkola i miałaś z tego powodu niezłe zamieszanie! Czy dzisiaj historia się powtórzyła?
- Nie, dzisiaj było już znacznie lepiej! (śmiech) Wiesz, razem z sąsiadami urządziliśmy coś na kształt ''latającego przedszkola'', czyli każdego dnia grupę wszystkich naszych dzieci gości u siebie w domu inna matka. Wczoraj akurat była moja kolej i po domu kręciło się mnóstwo kolegów i koleżanek Tash (córka Tori - przyp. MR). Co więcej, był to dla mnie również pierwszy dzień wywiadów, więc wyobraź sobie, co tu się działo... Wczoraj właśnie Tash była gospodynią całej imprezy, dzisiaj na szczęście wszystko odbywa się już u kogoś innego. Dodatkowo przeżyliśmy właśnie falę upałów. To znaczy mi osobiście to nie przeszkadza, na słońcu lubię się wygrzewać jak - nie przymierzając - jaszczurka, ale parę osób w okolicy dostało udaru. Dzisiaj na szczęście leje i Tash jest znowu wesoła.
- Nie mógłbym Ci nie zadać następnego pytania - czy pamiętasz swój występ w Polsce w grudniu zeszłego roku? Jak wspominasz ten pobyt?
- Oczywiście, że pamiętam! Pamiętam jak Peter (Piotr Kaczkowski, redaktor Radiowej Trójki i wieloletni przyjaciel Tori - przyp. MR) proponował mi już jakiś czas temu przyjazd do waszego kraju. Obiecałam mu, że to zrobię i to właśnie ze względu na naszą znajomość bardzo zależało mi na spełnieniu tej obietnicy. Mam słabość do przyjaciół... i robię wszystko, żeby ich nie zawieźć. Pamiętam też fantastyczne kobiety z wytwórni Warner Music, które zajmowały się mną podczas całej wizyty. To była trochę niezręczna sytuacja, bo wcześniej już ogłosiłam, że ostatecznie rozstaję się z tą wytwórnią. To jeden z takich rozwodów, gdzie mąż cały czas nie chce cię stracić, ale od dawna już razem nie sypiacie. Co więcej, już nawet nie możesz na niego patrzeć! (śmiech) Czujesz się jak w klatce... Natomiast te kobiety, które miałam okazję poznać, okazały się przemiłe - zdążyłyśmy się przez tych wspólnych kilka godzin naprawdę zaprzyjaźnić! Sytuacja była więc jeszcze bardziej niezręczna... Uwierz mi, płakałam, kiedy musiałam się z nimi rozstawać... Wywarły na mnie takie wrażenie, że próbowałam spojrzeć na świat z ich perspektywy... poczuć się tak, jak one. I to, czego doświadczyłam zamieniłam w piosenkę. Zwróćcie uwagę, co się dzieje ze Scarlet z utworu ''Scarlet's Walk'', kiedy poznaje ona nowych ludzi. Wcześniej trzyma się swoich przekonań, swojej filozofii na życie - ale pod wpływem związków z ludźmi staje się zupełnie kimś innym.
- Co sprawiło, że po tylu latach rozstałaś się w wytwórnią Warner?
- Postaram się na po odpowiedzieć bardzo prosto, choć wiesz pewnie, że w każdym związku są sprawy, o których nie mówi się przy innych. Nagrywałam dla Warnera przez prawie 15 lat. Miałam w tej firmie wielu naprawdę bliskich przyjaciół, którzy jednak odeszli stamtąd na przestrzeni lat, niektórzy z nich nawet nie mają dzisiaj nawet nic wspólnego z muzyką. Po jakimś czasie ja też zapragnęłam coś zmienić. Oczywiście, że żal mi było żegnać się z ludźmi, którzy tak wiele dla mnie znaczyli. Ale obok twoich przyjaciół są zawsze i ci, z którymi - nie bójmy się tego powiedzieć - nie mógłbyś spędzić ani chwili w jednym pomieszczeniu. Zaraz zaczęlibyście się kłócić, choćby o to czy na ścianie siedzi mucha. Starasz się być sympatyczny, tolerancyjny, ale daj spokój, ile można?! A szefowie Epic Records zainteresowali się moimi piosenkami, które powstawały jeszcze kiedy byłam w ciąży z Natashą. Namówili mnie, żeby nie bała się podjąć trudnej decyzji. On razu między nami zaiskrzyło...
- Wspomniałaś, że wydając ostatni album ''Strange Little Girls'' miałaś już ''w inkubatorze'' kilka nowych utworów. Czy utwory z nowej płyty to właśnie tamte kompozycje, czy napisane specjalnie podczas sesji nagraniowej do ''Scarlet's Walk''?
- W tamtym okresie te piosenki zaczynały się dopiero rodzić, formować. Miałam w głowie pomysły na poszczególne fragmenty, ale nie próbowałam sklecać z nich jeszcze całych kompozycji. Większość z nich ukończyłam dopiero po powrocie z zeszłorocznej trasy koncertowej, już po tragicznych wydarzeniach z 11 września. Kiedy byłam w ciąży nie wiedziałam jeszcze, jakie piosenki powstaną z tych fragmentów, nie wiedziałam kim będą i jaka czeka je przyszłość. Nigdy wiadomo co się może wydarzyć, a przecież piosenki są nierozerwalnie związane z naszą rzeczywistością. One czują, mają swoją świadomość - i nie mówię teraz tylko o swoich, ale generalnie o wszystkich kompozycjach. Pochodzą z tej ''drugiej strony'', więc wiedzą nieraz więcej niż my sami. Może nawet potrafią przewidywać przyszłość... Nie mam pojęcia skąd bierze się ta ich wiedza, ale jestem przekonana, że tak właśnie jest. Kiedy zaczęły nachodzić do mnie pod koniec trasy koncertowej, nagle okazało się, że tworzą jedną, sensowną całość. Zaczęły układać się w całą opowieść. Opowieść o podróży dziewczyny o imieniu Scarlet. Czasami byłam nią ja, czasami ktoś inny. Czasami jej dusza opuszczała ciało, wtapiała się w otoczenie i snuła opowieści jeszcze z zupełnie innej pozycji. W jednym utworze Scarlet jest na przykład krwią płynącą w ciele człowieka, który przechodzi obok niej. Ale wszystkie utwory okazały się ze sobą nierozerwalnie złączone, jak odcinki jakiejś powieści, więc musiały stworzyć swój własny, odrębny album. O interakcjach, które zmieniają nasze życie...

Dodatkowe informacje: www.tori.com

| 1 | 2 | 3 | 4 | Następna strona >>
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2021