O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Piątek, 22 Styczeń 2021 r. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wywiady

DAVID BOWIE - wywiad z artystą, czerwiec 2002 r.. STRONA: 1

- Dlaczego swoją nową płytę zatytułowałeś Heathen (Poganin) ?
- Poganin to najlepsze określenie dla kogoś o nieoświeconym umyśle. Uważam, że współczesny człowiek staje się niestety właśnie kimś takim… jeżeli już się nim nie stał. Stosując się tylko do najprymitywniejszych standardów moralnych, duchowych czy intelektualnych. Nawet nie kłopocząc się czymś takim, jak rozwój własnego wnętrza. Taki człowiek bazuje tylko na tym co materialne i doczesne. A dlaczego użyłem wyrazu ''heathen''? Bo to mniej moralizatorskie, przynajmniej z pozornu. Jak bym cały problem wyjaśnił już na okładce płyty, to pewnie nikt by jej nie kupił! (śmiech)
- Do pracy przy tym albumie ponownie zaprosiłeś producenta twoich pierwszych płyt - Tony'ego Visconti. Jak doszło do tej współpracy?
- Właściwie to rozmawiałem z Tony'm o pracy nad tym albumem już jakieś 4 lata temu. Ale cały czas nie nadchodził ten właściwym moment na jego nagranie. Chyba się po prostu bałem, że to, co nagramy będzie marną kopią naszych wspólnych dokonań sprzed 20 laty. Nie chcę nagrywać kopii, zważywszy że tamten materiał zyskał ogromną popularność i niektórzy słuchają go do dzisiaj. Tony zaś posiada pewną specyficzną wrażliwość, estetykę przy której czuję się bardzo komfortowo. Najdłużej trwało znalezienie odpowiednich kompozycji, do których moglibyśmy wspólnie zasiąść - nie wymagających eksperymentalnych aranżacji czy całego sztabu inżynierów dźwięku. Dopiero w styczniu zeszłego roku zacząłem pisać piosenki, z których naprawdę byłem zadowolony i które jakby czekały, żeby usiąść do nich razem z Tony'm.
- Czy jesteś zadowolony z brzmienia osiągniętego na tej płycie?
- Teraz wydaje mi się, że to jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek nagrałem. A na pewno najlepsza od czasów ''Scary Monsters''. Co ważne, brzmienie z płyty dość łatwo daje się przenieść na scenę - nie mogę się już doczekać, aż będę mógł go na żywo zaprezentować publiczności. Bo niedługo ruszam w trasę po Stanach i Europie, podczas której grać będę głównie nowe utwory. Ręczę, że padniecie z wrażenia, jak usłyszycie je na koncercie.
- Opowiedz o gościach, których zaprosiłeś na ten album.
- Przy każdym kawałku korzystaliśmy z pomocy kogoś innego. W ''Everyone Says Hi'' na gitarze zagrał Carlos Alomar, w ''Slow Burn'' słychać Pete'a Townshenda a w ''I've Been Waiting You'' - coverze Neila Younga - udziela się wokalista Foo Fighters, Dave Grohl. Resztę gitar na płytę nagrałem albo ja, albo Tony, albo nasi zaprzyjaźnieni gitarzyści: David Torn i Gerry Leonard. W ogóle muszę przyznać, że sam nagrałem piekielnie dużo partii różnych instrumentów na ten album i jest tego bardzo proste wytłumaczenie: codziennie wstawałem o 6 rano i siadałem do pracy w studio zanim komukolwiek jeszcze chociaż dzwonił budzik. Ślęcząc nad keyboardami wymyślałem coraz to nowe dźwięki i łączyłem je w najdziwniejsze kombinacje. Ciekawe, że za podstawę służyły mi te najprostsze podkłady, które producenci wyrywają dzisiaj do każdego modelu syntezatora. Korzystając z nich mogłem skoncentrować się bardziej na samych melodiach, niż na programowaniu podkładów.
- Jak oceniasz swój śpiew na ''Heathen'' ?
- Nie znoszę swojego głosu, w ogóle nie mogę słuchać, jak śpiewam! Bycie wokalistą to nic przyjemnego, ale ktoś to musi robić. Lubię interpretować piosenki, przede wszystkim to właśnie mnie bawi w wykonywaniu ich na żywo. Lubię też pisać. Myślę że dał bym sobie uciąć prawą rękę… albo nie, dałbym uciąć czyjąś prawą rękę, że nie ma nikogo, kto umiałby dobrze zaśpiewać wszystkie moje kompozycje… To byłoby cudowne - napisać coś i zaraz mieć to wykonane tak, jak trzeba. A bycie śpiewającym autorem swoich piosenek jest bardzo ciężkie. Teraz jeżeli już gram na koncercie na jakimś instrumencie, to zazwyczaj bardziej udaję, niż śpiewam.

Dodatkowe informacje: Galeria zdjęć Davida Bowie

| 1 | 2 | Następna strona >>
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2021