O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 25 Listopad 2020 r. Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Wywiady

TRAVIS - wywiad z zespołem, listopad 2004 r.. STRONA: 1

- Opowiedzcie o ukazującej się właśnie waszej płycie DVD 'Singles'.
- (Fran) Znalazło się na niej 18 naszych teledysków.
- (Neil) Po cztery z każdej płyty.
- (F) I całe mnóstwo prywatnych materiałów, które nakręciliśmy przez te wszystkie lata. To niesamowite, że uzbierało się tego aż tyle. Dobrze pamiętam jeszcze, jak kręciliśmy klip do "U16 Girls" - wtedy nigdy bym nie uwierzył, że nagramy ich aż 18! To naprawdę spora ilość, można by to złożyć w całkiem długi film pełnometrażowy.
- Jak ogląda Wam się teraz materiały z początków waszej kariery?
- (N) To faktycznie dość dziwaczne uczucie, ale dzięki tamtym zdjęciom widzimy jak bardzo dorośliśmy przez te lata. To przerażające, jak młodzi wtedy byliśmy... (śmiech) Udowodniliśmy w pewien sposób swoją pozycję, przy każdym kolejnym teledysku mieliśmy już coraz więcej do powiedzenia. Kręcąc pierwsze klipy wspaniale się bawiliśmy, ale nie były to majstersztyki filmowego rzemiosła. Później było tylko lepiej.
- (F) Jak tylko okazało się, że wystarczy się tylko nade mną poznęcać, żeby klip było dobry, to wszystko poszło już gładko. (śmiech)
- Czy jest jakiś element wspólny dla wszystkich waszych 18 klipów?
- (N) No tak, za każdym ktoś znęca się nad Franem.
- (F) Wszystkie są dość proste, ale i zaskakujące. Tylko raz nagraliśmy klip koncertowy do kawałka 'Happy', ale od razu stwierdziliśmy, że był to nienajlepszy pomysł. Klip wyszedł nudny, choć atmosfera tamtego koncertu była bardzo dobra. Wolimy grać w naszych teledyskach, stąd moim ulubionym jest chyba 'Re-Offender' w reżyserii Antona Corbijna, w którym udawaliśmy zupełnie innych niż w rzeczywistości. Nawet jeżeli niektóre stacje telewizyjne odmawiały jego emisji, bo... jak oni to określili? Aha, za bardzo przypominałem tam Joe'a Pesci'ego! (śmiech)
- A skąd bierzecie na nie pomysły? Pochodzą one od was czy od reżyserów?
- (N) Zawsze wspólnie nad nimi dyskutujemy, wtedy ulega małym modyfikacjom. Czasami jest tak, że to czy pomysł był naprawdę dobry, wychodzi dopiero w praktyce, kiedy jest już realizowany. Nawet jeżeli jest trochę szalony, to nie boimy się zaryzykować. Kierujemy się instynktem, chyba cała tajemnica naszych klipów.
- (F) Bardzo uważnie dobieramy reżyserów, bo często już po sposobie pracy na planie wiadomo że coś będzie fajne, przeciętne albo kiepskie.
- (N) Albo będzie przypominał reklamę proszku do prania...
- (F) Staramy się pracować z najlepszymi na rynku. Mamy też sporo szczęścia że do tej pory trafiało nam się pracować właśnie z tymi ludźmi.
- Czym różni się ich podejście do pracy?
- (F) To zawsze kwestia drobnych szczegółów, do których przykładają baczną uwagę. Jak choćby w ostatnim klipie, kiedy filmowaliśmy grupę ludzi stojących jakieś 100 metrów ode mnie. Twarze oświetlały im specjalne odblaski świetlne, które powodowały wrażenie ruchu, mimo że nikt się nie ruszał. To tylko przykład szczegół, na który normalnie nie zwraca się uwagi, a który bardzo wpływa na efekt końcowy pracy. Takie drobne detale, które na dużym ekranie świadczą chociażby o tym, że Kubrick to właśnie Kubrick, a nie inny reżyser. To kwestia pasji, zaangażowania, które mieliśmy szczęście zaobserwować u wszystkich twórców naszych klipów.
- Czy zawsze muszą mieć one jakąś atrakcyjną fabułę?
- (F) Nie, to wcale nie jest takie istotne. W Travisie dopiero pięć lat temu weszliśmy na świadomą drogę robienia teledysków. Wcześniej były one dość przypadkowe. Fabuła nie powinna zbyt dosłownie odnosić się do słów piosenki, ale powinna mieć podobną dramaturgię i coś, za co się je zapamięta. Jak skok do wody z klifu w 'Why Does It Always Rain On Me', jajo w 'Coming Around', czy ataki na moją osobę w najnowszym klipie 'Walking In The Sun'. Nie jest to coś szałowego, ale zapadającego w pamięć. Pamiętam, jak oglądając teledysk do 'Yellow' Coldplaya myślałem sobie, że jest to coś bardzo w naszym stylu: facet po prostu śpiewa idąc w stronę kamery, a jednocześnie jest w tym coś bardzo wyjątkowego. Wiele zespołów wykorzystywało nasze pomysły, ale nie mamy nic przeciw temu.

Dodatkowe informacje: www.travis.co.uk

| 1 | 2 | 3 | Następna strona >>
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020