O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Piątek, 22 Styczeń 2021 r. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wywiady

PATTI SMITH TRAMPIN' EPK. STRONA: 1

Nigdy nie przypuszczałam, że swoje wiersze będę kiedyś wyśpiewywać z zespołem rockowym...

Dla fanów śpiewam, występuję, cierpię, rozdaję autografy, piszę wiersze. Jednak najważniejsze dla mnie w tym wszystkim jest granie ludziom prawdziwego rock'n'rolla. Po to właśnie został stworzony. Dla ludzi.

Nagrywanie 'Trampin'" było dla mnie zupełnie innym doświadczeniem, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich płyt. Nigdy wcześniej nie miałam w sobie tyle entuzjazmu i takiej ochoty, żeby podzielić się z ludźmi nowym materiałem.

Ten album ma w sobie pewną symetrię. Pierwszy utwór jest bardzo amerykańską, pionierską odezwą z głębokim przesłaniem patriotycznym. Nie nacjonalistycznym, tylko patriotycznym. Amerykański duch, w tle amerykańskie samoloty, a piosenka opiewająca piękno Ameryki. Ale z drugiej strony można wyczuć, że Ameryka jest w niebezpieczeństwie, dlatego nawołuje ludzi do powstania i wzięcia sprawy w swoje ręce. Następna na płycie znajduje się 'Mother Rose', napisana oczywiście dla mojej mamy.

Moja mama była bardzo opiekuńcza i kochająca, więc ten utwór jest moim małym hołdem dla niej. Oprócz tego przypomina o matczynych obowiązkach mnie samej, bo ja też mam córkę. Z kolei 'Cartwheels' napisałam razem z Lenny'm (Kaye - przyp. tłum) podczas wspólnego jammowania z zespołem. Słuchałam tego, co gramy i widziałam swoją właśnie ją. Muzyka wyśpiewała mi prawie moją córkę, dlatego opisałam w niej swoją szesnastolatkę i świat widziany z jej perspektywy.

To nie koniec symetrii. Pod koniec płyty znajduje się utwór 'Radio Baghdad', pisany z perspektywy irackiej matki. Odwaga irackiej matki, iracka matka dumna ze swojego kraju, patrząca na jego historię i wkład w światową naukę, literaturę. Iracka matka, której kraj bombardowany jest przez Amerykanów w imię tak zwanej terapii szokowej. Próbuje uratować swoje dziecko przez obstrzałem. Tak więc album z dwóch końców spinają dwie najważniejsze opowieści o matkach, dumnych, kochających i rozumiejących, że ich kraj jest w poważnych tarapatach. Zadających sobie podstawowe pytanie: 'dlaczego?'

Na samym końcu płyty znajduje się tytułowy 'Trampin'", wykonywana przeze mnie i moją córkę pieśń nabożna dedykowaną Marian Anderson. Jest to fortepianowy debiut mojej córki. Tak więc płyta opowiada o różnych rzeczach, ale wiodącym tematem jest w niej motyw kobiecy, matczyny. Mam nadzieję, że moja mam też go słyszy.

Za każdym razem mam nadzieję, że ludzie znajdą na moich płytach coś, co ich będzie potem inspirowało lub pobudzało do działania. Zrozumieją, że nie są zostawieni sami sobie, że wokół nich są też inni ludzie. Na 'Trampin'" takim celem jest przekazanie obywatelom, amerykańskim szczególnie, żeby głosowali w wyborach. Dwa utwory mówiące o tym najmocniej to 'Jubilee' i 'Gandhi', który wręcz błaga o przebudzenie się z umysłowej śpiączki. Jeżeli się nie zmienimy, jeżeli nie podoba nam się prezydencki reżim to mamy w swoich rękach najważniejsza broń - możemy głosować.

Dodatkowe informacje: www.pattismith.com

| 1 | 2 | Następna strona >>
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2021