O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Piątek, 22 Styczeń 2021 r. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wywiady

GEORGE MICHAEL - wywiad z artystą - maj 2004 r.. STRONA: 1

Twoja nowa płyta nosi tytuł 'Patience (Cierpliwość)". Po twoich doświadczeniach z ostatnich lat, jakie znaczenie ma dla ciebie to słowo?
Przez bardzo długi czas nie mogłem wymyślić żadnego tytułu dla tej płyty. Często bywa tak, że tytuł pojawia się podczas narywania kilku ostatnich kawałków. Te utwory w moim przypadku są zawsze najlepsze, bo nie boję się już niczego, mogę tworzyć bez skrępowania. Tak więc nie mogłem wymyślić zupełnie nic. Teraz kiedy patrzę na wyraz 'cierpliwość', ma on nawet podwójne znaczenie. Jedno podkreśla to, ile czasu i energii psychicznej poświęciłem na angażowanie się w sprawy świata - sytuację w Iraku, sytuację na Bliskim i Dalekim Wschodzie, konflikt laicyzmu i religii itd. Stykamy się z tymi problemami na co dzień zupełnie bez pardonu przez transmisje satelitarne. Wmawia się nam, że w tym wszystkim nie chodzi o ropę, w co i tak nikt nie wierzy. Wierzę, że jedyne co może nas ocalić od masowej zagłady to właśnie cierpliwość. Zdjęcia na okładce płyty przedstawiające dwóch chłopców mówią, że to dzieci zdecydują, czy dzisiejsze problemy zostaną kiedyś pokonane. I im należy się przedstawianie dziejów świata w sposób bardziej humanitarny. To więc było jedno znaczenie wyrazu 'cierpliwość' - odnoszące się do aktualnej kondycji świata. Druga sprawa, to że moi fani są chyba najbardziej cierpliwymi fanami w historii popkultury. Od ostatniej kolekcji piosenek George'a Michaela minęło już 8 lat i żaden inny fan nie czekałby na nowe nagrania swojego idola aż tak długo. Ale tak po prostu wyszło.
Singiel promujący to wydawnictwo - Amazing - jest jednak wyjątkowo pozytywną piosenką o miłości. Czy możesz opowiedzieć coś o jej powstaniu?
Najdziwniejszą historią związaną z 'Amazing' jest to, że była to piosenka od której zacząłem nagrywanie całej płyty i która w ostatecznej wersji powstała dopiero na 3 tygodnie przed końcem całego procesu nagrywania. Co daje w sumie prawie 5 lat procesu tworzenia! Pierwszą połowę napisałem bardzo szybko po tym, jak poznałem Kenny'ego i chyba nigdy wcześniej nikt nie słyszał, żebym w swoich piosenkach śpiewał coś tak banalnie prostego. Zwykle bardziej pasują do mnie jakieś tragedie czy dramaty. Ale wydaje mi się, że w bardzo fajny sposób opisuje samo zakochiwanie się. Mam nadzieję, że tego lata wielu osobom przydarzy się to, o czym opowiadam w tej piosence - czyli po prostu spotkają swoją drugą połowę. I najlepsze w 'Amazing' jest to, że wciąż czuję się tak samo bardzo zakochany! Dlatego kończyłem nagrywać ją z taką samą energią, jaką czułem do niej na początku.
Czego takiego nauczyła Cię miłość?
Najwspanialsze w miłości jest to, czego doświadczył, lub czego powinien doświadczyć każdy z nas - że osoba, którą właśnie spotykamy, może zmienić całe nasze życie. Wtedy dopiero otwieramy się na innych. Holly Hunter w 'Living Out Loud' otwiera swoje serce właśnie wtedy, kiedy się zakochuje. Ten fakt potrafi zmienić punkt widzenia na cały świat, podejście do całej ludzkości.
Do singla 'Amazing' powstało bardzo wiele tanecznych remixów. Czym jest dla ciebie współczesna muzyka taneczna?
Zawsze słuchałem dużo muzyki tanecznej, może trochę mniej w ostatnim czasie, gdy większość kawałków robiona jest na tzw. jedno kopyto. Moja ulubiona muzyka taneczna to funk, w każdej sytuacji mam ochotę tańczyć do 'House Nation Under A Groove' czy którejkolwiek z płyt Prince'a. Po prostu funk wydaje mi się czymś bardziej sexy niż jednostajne kopyto. W funku najważniejsze są pauzy, przerwy między dźwiękami, a w nowoczesnej muzyce tancznej nie ma miejsca na żadne pauzy... Ale wciąż lubię słuchać przypadkowych nagrań dance - charakterystyczne w kulturze dance jest to, że nieraz wydaje na świat prawdziwie genialne kawałki, które zwykle nie mają już swojej kontynuacji nawet w samej twórczości ich autora. Często jakieś nagrania są wynikiem przypadkowego połączenia w studio jakiś elementów, powstają jakby niezależnie od intencji swoich twórców. Mam wśród nich takie, które katuję na śmierć - choćby Toca's Miracle, które męczyłem prawie przez rok czy The Ones dwa lata temu. Tak więc jest wiele albumów dance, których słucham namiętnie, ale nie przywiązuję się do konkretnych artystów dance. Myślę sobie, że gdyby w klubach puszczana była muzyka, którą ja uważam za dobrą, pewnie ciągle jeszcze bawiłbym się na tamtych parkietach - kiedyś na spędzałem tam 3-4 dni w tygodniu! Teraz już nie mam na to takiej ochoty...
Porozmawiajmy o kawałku 'Flawless' oryginalnie wykonywanym przez The Ones. Kiedy go usłyszałeś i co sprawiło, że nagrałeś go ponownie w prawie identycznej wersji?
Pamiętam, że pierwszy raz usłyszałem ten kawałek, jak większość innych - w samochodzie oczywiście. Zawierał taki charakterystyczny motyw z popularnego w latach 70. kawałka 'Keep on Dancin'' grupy Gary's Gang i to pierwsze zwróciło moją uwagę. Potem się okazało, że to w zasadzie nie jest piosenka, bo jedynym motywem całego utworu był tylko fragment wokalu przepuszczony przez vocoder. Pomyślałem, że byłoby super dośpiewać do tego nową linię melodyczną a la disco z lat 70. Początkowo miał to być tzw. ukryty track na albumie, bo bardzo podoba mi się koncepcja takiego zamknięcia płyty. Postanowiłem, że nie będę usuwał wokalu The Ones, tylko - jak na bootlegu - dodam tam swoją partię. Efekt okazał się na tyle dobry, że bez sensu byłoby ukrywanie tego tracka na płycie, szczególnie że ta wersja ma w sobie prawdziwie singlowy potencjał. I zostanie on wydany na singlu w wakacje.

Dodatkowe informacje: SONY MUSIC POLSKA

| 1 | 2 | 3 | Następna strona >>
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2021