O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 3 Grudzień 2020 r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Wywiady

Dorota Miśkiewicz - listopad 2005. STRONA: 1

Opowiedz jak doszło do powstania albumu "Pod rzęsami"?
Dorota: Zawsze lubiłam pisać piosenki. Tak naprawdę od dzieciństwa, choć brzmi to śmiesznie, miałam głęboką potrzebę tworzenia czegoś. I zawsze coś sobie do szuflady pisałam. Jedna z piosenek, które znalazły się na płycie pochodzi z moich czasów licealnych. Od niedawna, od płyty "Pod rzęsami" piszę muzykę razem z Markiem Napiórkowskim i właściwie jest ona owocem naszej wspólnej pracy przede wszystkim. Myślę, że dojrzałam do prostoty. Płyta jest spokojna, prosta, szlachetna. Kiedy wokół mnie świat się przekrzykuje dźwiękami i kolorami, ja szukam spokoju. Wierzę, że te kilka piosenek pomoże także innym odnaleźć spokój, zatrzymać się, zastanowić.
Na płycie pojawia się dość dużo znanych nazwisk. W jaki sposób udało ci się ściągnąć tych ludzi do tego projektu?
Dorota: Działam na scenie już od kilku lat i udało mi się poznać wielu wartościowych muzyków. Na propozycję wzięcia udziału w nagraniu płyty wszyscy zareagowali pozytywnie. Nie znałam tylko Grzegorza Turnaua. Dotarłam do niego przez przyjaciela, który wręczył mu moją wersję "demo" piosenki nie posiadającej jeszcze tekstu. Po prostu urzekła go muzyka, zaśpiewał ze mną oraz napisał tekst "Pod rzęsami" nadając tytuł całej płycie. Przy okazji pracy nad płytą miałam również przyjemność poznać Zbyszka Hołdysa i Bogdana Olewicza, autorów "Wyspa, drzewo, zamek" z repertuaru Perfectu. Chciałam zyskać ich zgodę na poczynione w utworze zmiany. Bardzo sobie cenię tę znajomość. Resztę muzyków znałam wcześniej, pracowałam z nimi wcześniej i są to absolutnie najlepsi muzycy, moim zdaniem, jacy są na rynku polskim, czyli Marek Napiórkowski, Paweł "Bzim" Zarecki, Robert Kubiszyn, Robert Luty. To jest trzon muzyków, którzy tworzyli tę płytę. Ponadto wielu dodatkowych gości obok Grzegorza Turnaua m.in. tata - Henryk Miśkiewicz, Michał Tokaj, Kuba Badach, Bogdan Kondracki.
"Pod rzęsami" , co oznacza ten tytuł ?
Dorota: Tytuł pozwolił mi zamieścić na płycie bardzo różne opowieści. Pod rzęsami może zdarzyć się wszystko. Może mi się przyśnić każda historia. Moje piosenki są takimi różnymi historiami, zarówno pod względem tekstowym, jak i muzycznym. Tytuł "Pod rzęsami" nadaje całości poetycki charakter.
A opowiadając właśnie takie historie, do kogo one są skierowane ?
Dorota: Tworząc nie myślałam o żadnej konkretnej grupie wiekowej czy społecznej. To płyta dla każdego, kto ma potrzebę szlachetnej muzyki, może zadumy, kto zagląda w głąb siebie.
A cover "Perfectu", dlaczego właśnie ten ?
Dorota: Ten utwór mnie wzrusza, wzrusza wiele osób. Chciałam nadać mu kobiecy wymiar. Nie byłam pewna czy jako kobieta mogę śpiewać: "posadziłam drzewo...zbudowałam zamek". Myślałam, że Bogdan Olewicz będzie chciał coś zmienić w tekście, aby piosenka stała się bardziej uniwersalna. Ale przecież kobiety też budują, walczą, też przegrywają.
Wiem, że jesteś zadowolona ze składu swojego zespołu, ale gdyby ktoś ci zaproponował, nie miałabyś właściwie żadnych granic, kogo byś wybrała?
Dorota: Dla mnie to jest płyta moich marzeń. Ja wybrałam tych, których chciałam wybrać. Uważam, że są to wspaniali muzycy i akurat w tym momencie mojego życia nie potrzebowałam niczego więcej. Zastanawiałam się nad tym, żeby może zaprosić Grzegorza Markowskiego do piosenki "Wyspa, drzewo, zamek", ale wtedy nie miałaby ona tak osobistego, kobiecego przekazu. To wielki wokalista i mam nadzieję, że kiedyś razem coś zrobimy.
Kiedy szukałem w internecie informacji o Tobie, w większości przypadków wymieniana jesteś w kategorii Jazz. Jak myślisz, dlaczego tak jest ?
Dorota: Wywodzę się z jazzu, to rzecz oczywista. Wyrosłam w takiej rodzinie, mój tata jest znanym jazzmanem, brat również. Ja także śpiewałam do tej pory w jazzowych projektach. Przez lata byłam członkiem sekstetu Włodzimierza Nahornego, z którego nie chciałabym rezygnować. W nim pokazuję swoje inne oblicze, śpiewam bez tekstu, jestem jednym z instrumentów, śpiewam wokalizy, improwizuję scatem. Jazz mnie fascynuje, ale nie lubię zamknięcia się w jakimś pudełku, które kompletnie niczego nie dopuszcza z zewnątrz. Lubię, kiedy mieszają się ze sobą różne style muzyczne. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie: W jakim stylu utrzymana jest moja płyta? I to mnie bardzo cieszy, bo to oznacza, że jej się nie da zamknąć w żadnym pudełku.
Gdybyś miała pójść w jakimś innym kierunku niż muzyka jazzowa, to co cię najbardziej przyciąga z obecnych gatunków muzycznych ?
Dorota: Nie umiem powiedzieć, co najbardziej mnie pociąga, podobają mi się naprawdę różne rzeczy. Podoba mi się R&B, podobają mi się wszystkie etniczne akcenty, szczególnie afrykańskie, które próbowałam na płycie gdzie niegdzie pokazać. Wzrusza mnie często muzyka poważna. Cóż, dla mnie naprawdę gatunek nie ma do końca znaczenia. Dla mnie ma znaczenie, czy coś jest dobre, czy nie. Tak samo mogę czasami słuchać muzyki rockowej i docenić zespół, który gra bardzo ostro, mimo, że ja nigdy nie śpiewam ostro. Bardzo lubię muzykę gospel, duże chóry, jakąś wielką masę, w której można też zaistnieć. Wracając do mojej płyty "Pod rzęsami", która nie jest jazzowa, myślę, że trzeba ją zaliczyć do szeroko rozumianego popu.

Na podstawie materiałów promocyjnych Sony Music

Dodatkowe informacje: www.sonymusic.pl

| 1 |
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020