O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 19 Styczeń 2021 r. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Wywiady

Wielki wywiad z Donatanem. STRONA: 1

"Jestem na razie u podnóża słowiańskiej góry na która mam się wspiąć zabierając ze sobą ponad 30 osób - najlepszych wykonawców tego gatunku(...)"
R Witam, spotykamy się ponownie, co zmieniło się u Ciebie od naszej ostatniej rozmowy?
D.: Dobre pytanie. Zmieniło się to że muzycznie Równonoc jest już zamknięta, całość bitów została wyprodukowana. Zmieniło się to że wszyscy którzy mieli być zaproszeni na ten projekt zostali o nim powiadomieni i wszyscy zgodzili się wziąć w nim udział. Dostałem pierwsze nagrane zwrotki i pierwsze propozycje współpracy od ludzi którzy chcą wesprzeć Równonoc.
R.: Na rynku jest kilka płyt z Twoim udziałem, powiedz z której płyty jesteś najbardziej zadowolony? - mam na myśli wydane tylko te w roku bieżącym. D.: Prawda Naga, płyta która zrobiłem z Waldemarem Kasta dla mnie to przełomowa produkcja bo po raz pierwszy wyprodukowałem całość muzyczną tej płyty. Do niej mam największy sentyment. Jestem zadowolony również z innych płyt,z produkcji Mesa, Shellera, Grubsona. Każda płyta daje mi dużo radości.
R.: Zanim przejdziemy do tego co misie lubią najbardziej, czyli do tematu "Równonocy", zapytam Cię o jedną kwestię, mianowicie: ".Ja umiem żyć bez kasy, a Ty się sprzedaj.". Tworzysz muzykę, jesteś na topowych polskich płytach, praca idzie w parze z zarobkami? D.: Każda działalność w tym muzyczna wiąże się z tym że początkowo inwestujesz swój czas i pracę nie dostając zadowalającego wynagrodzenia. Ja zainwestowałem sporo, mieszkałem z żoną w jednopokojowym mieszkaniu - 16 metrach kwadratowych. Miałem swoje najmniejsze studio na świecie a pierwszy sprzęt muzyczny był okupiony ciężkim życiem i oszczędzaniem. Dziś wszystko się zmieniło, nie mogę powiedzieć że jest super kolorowo ale jestem na tyle zdeterminowany że z kasa czy bez kasy daje radę robić tą muzykę.
R.: Opowiedz jak długo dorastałeś do tego projektu oraz skąd pomysł na taką, a nie inną tematykę? D.: Dorastałem do tego przez całe moje życie muzyczne. Na początku jak każdy korzystałem z inspiracji zza oceanu. Lubowałem się w bitach Dre, Storcha, JR Rotema i innych. Uczyłem się tej muzyki ucząc się klasyki tego co powstało. Ale przychodzi taki moment w życiu że trzeba odbić we własną stronę. Od kilku lat pracuje nad swoją specyfiką w tej muzyce, nad charakterystycznym brzmieniem patentami itd. Równonoc to zupełnie coś innego- to skok na bardzo głęboką wodę. Bo tutaj w tym słowiańskim brzmieniu nosicielami którego jesteśmy my wszyscy nie ma gotowych rozwiązań. Bardzo lubię etniczne bity, uwielbiam klimaty Storcha ale po pierwsze nie można stać w miejscu a po drugie to co on robi nie jest moje i nie jest unikalne. Dlatego w całym natłoku muzyki z zewnątrz ja chciałem wykonać ruch odwrotny i wejść wewnątrz tego co jest nasze. Równonoc to bardziej poczucie niż pomysł, być może nie zrobię w życiu nic co jest bardziej moje niż ta płyta.
R.: Twój debiut sceniczny w postaci płyty producenckiej zbliża się wielkimi krokami. Nie od dziś wiadomo, że to materiał międzynarodowy, zatem opowiedz kogo udało Ci się zaprosić z Europy? D.: Przede wszystkim na płycie pojawią się Polscy wykonawcy. Będą to ludzie z którymi miałem już zaszczyt pracować, ale również wykonawcy których zaprosiłem na ten projekt nie mając z nimi wcześniej kontaktu. Goście zagraniczni będą tylko kolorytem na tej płycie. Nie mam zamiaru zmieszać ich w proporcjach 50/50 - choć przyznam taki był pierwszy pomysł. Ale myślę że pomimo tego że wszyscy jesteśmy Słowianami pod względem językowym było by to jednak zbyt egzotyczne. Pojawią się więc wykonawcy z Rosji, Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Białorusi. Jeszce trochę za wcześnie żeby podać kto to dokładnie będzie.
R.: Opowiedz jakie to przedsięwzięcie od strony logistycznej, jaki nakład pracy trzeba wykonać aby to się powiodło i za jakie sznurki należy pociągnąć? D.: Bardzo ciężko przygotować taki materiał . Jest to o tyle cięższe od płyt wykonawców że ja całkowicie jestem uzależniony od gości których zaprosiłem na ten projekt. Każda z tych osób ma swoje życie, pracuje nad swoimi płytami, gra koncerty, więc pod względem organizacyjnym jest mi bardzo trudno. Jestem na razie u podnóża słowiańskiej góry na która mam się wspiąć zabierając ze sobą ponad 30 osób - najlepszych wykonawców tego gatunku...i przyznam szczerze że na razie niektórzy nie dojechali jeszcze na umówiony punkt skąd wyruszamy :) To tak obrazowo mówiąc.
R.: Opowiadasz o 30 osobach. Powiedz jak logistycznie wygląda ogarnianie takiej ilości osób? . Mamy jednak epokę Internetu, - czy to ułatwia mocno sprawę, czy jednak musisz się spotykać częściej osobiście? D.: Internet i telefon nie tyle ułatwiają co po prostu są niezbędne do tego żeby projekt powstał. Ciężko jest zebrać te wszystkie osoby tak jak wspomniałem każdy ma swoje życie i pracę. Ja na Równonoc wyprodukowałem 25 bitów z których zostanie wybrana część. Te bity muszą spodobać się wykonawcom, więc są zmiany i zamiany a ja już nie wyprodukuje więcej bitów bo chciałem żeby płyta była muzycznie spójna. Wszystkie bity zrobiłem w jednym okresie pracując nad tym cały czas, i kierując się tym samym pomysłem, ten materiał jest niebywale spójny.
R.: Zastanawiałeś się może u kogo wydasz ten album? W Polsce nie ma wielkiego pola do popisu, a jak ten temat wyglądał będzie za granicą? D.: Tak, zastanawiałem się przede wszystkim do jakiej wytwórni będzie pasowało to co chcę zrobić. Ja do "Równonocy" podchodzę bardzo osobiście, jest wiele osób które chcą i mogą to wydać. Dostałem kilka propozycji i powiem gdzie ukaże się materiał dopiero wtedy kiedy podpisze kontrakt na jego wydanie.
R.: Przejdziemy na sekundę to tematu "beefu" internetowego. Mianowicie jakiś czas temu Matheo wkleił na swojego Facebooka pewną informację (kto ma wiedzieć, ten wie o co chodzi). Opowiedz o zaistniałej sytuacji, wyjaśniliście sobie temat? D.: Nie było żadnego beefu, nie ma do tego żadnego powodu. Rzeczywiście pojawił się pewien wpis na facebook, ale zadzwoniłem do Mateusza, porozmawialiśmy o tym i nie było tutaj żadnych intencji bojowych. Znam się z Matheo, szanuje jego pracę i o tym projekcie opowiadałem mu na długo przed tym jak podałem informację o Równonocy. Nie uważam żebym tym projektem komuś wadził albo wkraczał na czyjś teren. Robie to do czego wszyscy mamy prawo, korzystam ze spuścizny naszej własnej muzyki. Jestem Słowianinem czystej krwi i to co muzycznie pojawia się na tej płycie jest tym unikalnym brzmieniem które jest w nas głęboko zaszyfrowane.
R.: Znane są kooperacje na płaszczyźnie dj vs dj, np. Tuniziano i Grubaz. Nie myślałeś o patencie na zasadzie producent vs producent? D.: Myślałem. Ale chyba nie umiem z kimś pracować przy bitach. Jakoś najlepiej idzie mi praca w pojedynkę. Ale już postawiłem sobie cel że muszę nauczyć się bardziej zespołowego podejścia do muzyki które przydaje się chociażby w pracy z "żywymi". A mam zamiar coraz częściej pracować z żywymi instrumentami.

Dodatkowe informacje: -

| 1 | 2 | Następna strona >>
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2021