O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 2 Kwiecień 2020 r. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława

Co nowego?

Bass Medium Trinity - Pociąg do Zionu (Return / Stop That Train Riddim)
Kadubra feat. Junior Stress &Natty B - Korupcja (Tripolis Riddim)

Nakładem Siódemki.com (przy współpracy Noduck Crew) ukazało się właśnie pierwsze w Polsce legalne wydanie polskich numerów na jamajskim rytmie. Na dwu stronach siedmiocalowego winyla prezentuje się ścisła czołówka i najciekawsze głosy polskiego reggae: Marika i Frenchman (Bass Medium Trinity) oraz Junior Stress i Natty B (Ghetto Blasta). To pierwsza płyta z serii winylowych "siódemek", prezentujących współczesny polski dancehall.
Singiel otwiera Bass Medium Trinity utworem "Pociąg z Babilonu". Rytm Return (znany także pod nazwą Stop That Train) to newrootsowa produkcja z 2004 roku. Swoje wersje nagrali na nim m.in. Shaggy, Morgan Heritage i Baby Cham, dziś do tych wykonawców dołączył także Bass Medium Trinity. Warto jeszcze raz podkreślić, że wydawca zadbał o zgodę na wykorzystanie rytmu - to duży krok naprzód, gdyż do tej pory używano jamajskich podkładów nie respektując praw autorskich.
Na stronie B znajduje się utwór zdolnego "nawijacza" młodego pokolenia Juniora Stressa oraz Natty B, obu związanych z lubelskim soundsystemem Love Sen-C Music. Autorem muzyki i producentem jest Kadubra, którego nagrania wcześniej ukazały się na singlu "Racer" (Allsunrises records), na obu częściach składanki "Dub Out Of Poland" (Home Appliance) oraz na płycie "Allsunrises soundsystem 2004" (Mami). Remiksował utwory m.in. Wszystkich Wschodów Słońca, Habakuka i Raggatack. Utwór "Korupcja" to celna publicystyka i trafne podsumowanie polskiej rzeczywistości, oczywiście w pulsującym rytmie reggae.
Aby w pełni zrozumieć specyfikę współczesnej muzyki Jamajki, należy zapoznać się z pojęciem riddimu (czyli "rytmu"). Pierwsze "cyfrowe" rytmy zaczęto produkować na Jamajce w latach 80. W związku z trudnością w dostępie do instrumentów, producenci poszukiwali nowego sposobu tworzenia muzyki. Zwrócili się w stronę syntezatorów i elektroniki. Mimo katastroficznych proroctw, jamajska muzyka nie tylko nie upadła, lecz weszła w nowy etap swojego rozwoju, nazwany później dancehallem. Od tamtej pory podkłady można było produkować tanio i szybko. A stąd już blisko do pomysłu, któremu zawdzięczamy dzisiejszy kształt muzyki reggae: wielokrotnego wykorzystywania tego samego riddimu, na którym zmieniają się jedynie wokaliści.
Singiel Bass Medium Trinity oraz Juniora Stressa kontynuuje tę tradycję.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Siódemki.com.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 14.02.2005

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020