O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 18 Luty 2020 r. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Co nowego?

Adam Oleś - hurdu_hurdu

"hurdu_hurdu" to stara śląska muzyka, usłyszana i zagrana zupełnie na nowo. Oparta na tradycyjnych pieśniach ludowych, łączy je z charakterystyczną dla jazzu improwizacją. To kolaż gwary śląskiej (choć nie tylko gwary użyto w tekstach utworów), akustycznego brzmienia instrumentów oraz współczesnej aranżacji, podkreślonej przez wysmakowaną elektronikę."hurdu_hurdu" w wyjątkowy sposób przywołuje zapomniane aspekty ludowej kultury Śląska i prezentuje je na sposób współczesny, charakterystyczny dla kultury wielkomiejskiej. Szukając inspiracji w tradycji, tworzy własny język muzyczny.
- Ta płyta to moja podróż w poszukiwaniu źródeł inspiracji. Wcale nie trzeba było daleko szukać. Moją reakcją na śląską godkę w nieskażonej, naturalnej postaci, jest, co tu kryć - wzruszenie. Wymyśliłem ten projekt również dlatego, że spotkałem wyjątkowe osoby, które pomogły mi swoim entuzjazmem i otwartością - mówi Adam Oleś, autor płyty.
Adam Oleś to wiolonczelista jazzowy, aranżer i producent, znany m.in. ze współpracy z czołówką polskiej sceny (Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas) i projektów solowych. Płyta "hurdu_hurdu" (tytuł po śląsku znaczy "husiu, husiu"), składa się z tradycyjnych śląskich pieśni, zagranych na jazzowo, lecz bardzo melodyjnie. Gościnnie śpiewa tradycyjny śląski zespół wokalny Radostowianki, kierowany przez pasjonatkę śląskości, panią Jadwigę Masny. Większość utworów pochodzi z opracowania "Pieśni ludowe miasta Katowic" Adolfa Dygacza z roku 1987, stanowi więc ciekawą próbę przypomnienia i reinterpretacji tradycji muzycznej miasta i okolic. W projekcie biorą udział m.in.: Dominika Kontny, Tomasz Kałwak, Radosław Nowicki, Damian Kurasz, Sławomir Berny oraz Sebastian Frankiewicz.
Jak wszystkie płyty wydane przez Falami, również i ta ma ciekawą szatę graficzną: okładkę "ubrano" w materiał, z którego szyte są tradycyjne śląskie stroje kobiece (zopaski). Za dizajn, jak zawsze, odpowiada Marta Frank (www.mamamistudio.pl).
Premiera koncertowa w czwartek 18 października w katowickim kinotearze Rialto. Koncert zacznie się o godz. 20, bilety kosztują 15 zł (w przedsprzedaży 10 zł - dostępne w Rialto i na www.ticketportal.pl). Koncert współorganizowany przez Wydział Kultury UM Katowice.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Falami.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 15.10.2012

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020